Téměř každý druhý Čech by změnil kvůli výhodné pracovní nabídce své bydliště. Ukazuje to průzkum Hypoteční banky, kterého se zúčastnilo 754 respondentů starších 15 let.
Za prací je ochotno se přestěhovat čím dál více lidí, tento trend pozitivně působí jak na trh s realitami, tak na trh pracovní
Proč se za prací nechtějí stěhovat
Z těch, kteří nejsou ochotni změnit místo bydliště, polovina uvádí jako důvod rodinné zázemí. Nejčastěji takto odpovídali lidé ve věku 30 až 44 let. Mezi dalšími důvody lidé uváděli, že mají ve stávajícím místě vlastní byt či dům nebo dobrou práci. Téměř pětina (17 procent)dotázaných uvedla, že se na stěhování cítí příliš staří. Pouhá čtyři procenta z těch, kteří se stěhovat nechtějí, uvádí jako důvod potíže při shánění bydlení.
Jakým skupinám stěhování nevadí
Ochotněji by se za prací stěhovali muži. Vůli přestěhovat se za prací vyjádřilo 49 procent z nich. U žen je toto procento nižší, stěhovat by se jich bylo kvůli práci ochotno pouze 42 procent. V jiném městě či regionu by snáze přijali zaměstnání mladí lidé ve věku do 29 let (63 procent), což koresponduje s vyšší ochotou ke stěhování u lidí, kteří ještě nemají založené vlastní rodiny. Nejmenší chuť se stěhovat mají lidé v domácnosti s nižšími příjmy (15 000 až 20 000 Kč měsíčně) a s nejvyššími příjmy (nad 40 000 Kč) a také živnostníci. Nezaměstnaných by se stěhovalo 55 procent, uvádí průzkum.
Výzkum Hypoteční banky byl realizován v České republice od 19. do 25. října 2006 na reprezentativním souboru 754 respondentů starších 15 let, kteří jsou v současné době ekonomicky aktivní či mají pracovní perspektivu (studenti, nezaměstnaní).